Telefon - právní služby +420 377 224 205 Mobil - právní služby +420 723 878 058
Úvod » Advokátní novinky » Nemáte dárek pod stromeček? Můžete darovat podporu!

Nemáte dárek pod stromeček? Můžete darovat podporu!

Blíží se čas vánoc a mnoho z nás ještě přesně neví, čím obdarovat své nejbližší...

Nový občanský zákoník umožňuje kromě darování určité věci i darování podpory obdarovanému. Jde o inovativní prvek, který předchozí právní úprava neznala a ani neumožňovala.

Klasickou darovací smlouvou štědrý dárce bezplatně převádí své vlastnické právo k určité věci na obdarovaného a obdarovaný dar přijímá.

V drtivé většině se dary předávají mezi příbuznými osobami. Časté jsou tak případy darů z babičky či dědečka na vnoučata, z rodičů na děti apod.

Darování podpory

Nová právní úprava zavádí zbrusu nový institut, kterým je darovaní podpory. Darováním podpory se dárce zavazuje zpravidla finančně pravidelně podporovat konkrétní osobu – možno říci tuto „sponzorovat“ určitými pravidelnými finančními prostředky.

Díky této podpoře může například mladý ambiciózní podnikatel za vítané pomoci své rodiny lépe překonat počáteční období na neúprosném trhu a nebo dítě studující vysokou školu si nebude muset dělat starosti s tím, z čeho si bude hradit svá studia.

Odvolání daru

Zatímco dříve mohlo dojít k vrácení daru pouze z protiprávních či nemorálních důvodů vůči dárci, nově byl zaveden ještě další omezující institut, kterým je možnost odvolání daru pro hrubý nevděk obdarovaného vůči dárci.

Zákonodárce tak zavádí další morální atribut, kterým je vděčnost, kterážto morální hodnota se jaksi postupně vytrácí z našeho běžného života.

Pokud máte zájem nabýt majetek a nestrachovat se o to, že byste ho jednou třeba museli vracet, zvažte, zda by pro Vás nebylo vhodnější spíše uzavření kupní smlouvy za nižší cenu, než-li smlouvy darovací.

Potřebujete pomoci se lépe orientovat ve Vašich právech?
Kontaktujte naši advokátní kancelář!

PDF Zaujala vás tato novinka? Stáhněte si ji ve formátu PDF zde!

Publikováno: 11.12.2014  |  Autor: Mgr. Matúš Kočiš

 

              


Máte zájem o naše advokátní služby?
Napište nám!

Vaše jméno: *
Předmět zprávy: *
Váš telefon: *
Váš e-mail:

Napište zprávu: *


Pole označená * jsou povinná.

Advokátní novinky

Držba - co je to?

Co znamená držba řádná, pravá a poctivá?

Jak odevzdat byt po skončení nájmu?

Pozor na to, kdy byt vracíte.

Všechny novinky »