Telefon - právní služby +420 377 224 205 Mobil - právní služby +420 723 878 058
Úvod » Advokátní novinky » Máte na pracovišti příliš vysoké teploty? Podívejte se, zda je to v mezích zákona.

Máte na pracovišti příliš vysoké teploty? Podívejte se, zda je to v mezích zákona.

Maximální a minimální teploty na pracovištiV těchto letních měsících se prakticky každý potýká s nadměrnými teplotami, které dokáží pěkně zkomplikovat pracovní činnost.

Věděli jste ale, že problematika maximální a minimální teploty na pracovišti je upravena zákoníkem práce a nařízením vlády?

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli nemálo povinností a klade tak důraz zejména na ochranu zaměstnavatele, jako slabší strany. Ve svých mnohých ustanoveních dává zaměstnavateli povinnosti, jako například povinnost vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům. Také je povinen soustavně vyhledávat nebezpečné činitele a procesy pracovního prostředí a pracovních podmínek a zajišťovat jejich příčiny a zdroje. Právě mezi tyto bezpečné podmínky lze zařadit také příliš vysoké teploty na pracovišti, které mnohdy prakticky znemožňují kvalitní výkon práce.       

Zaměstnavatel je dále také v případě makroklimatických podmínek (vysokých teplot) povinen poskytovat zaměstnancům ochranné nápoje, které zajistí zaměstnancům správný pitný režim. 

Dne 1. 1. 2008 vešlo v účinnost nařízení vlády č. 361/2007 Sb., které se podrobněji zabývá podmínkami ochrany zdraví při práci.  V tomto nařízení je v tabulkách detailně upravena tzv. zátěž teplem a v příloze tohoto nařízení je dle skupiny pracovní třídy také stanovena optimální teplota na pracovišti.   

Pokud je vaše práce zařazená v Třídě I, což jsou práce, které jsou prováděné vsedě s minimální celotělovou pohybovou aktivitou (nejčastěji se jedná o kancelářské administrativní a laboratorní práce), je u této třídy maximální povolená teplota pracovišti 27 °C.

Třída IIa je práce prováděná převážně vsedě spojená s lehkou manuální prací rukou a paží – nejčastěji se jedná o řízení osobního vozidla, přesouvání lehkých břemen apod. U této třídy je maximální povolená teplota na pracovišti 26 °C

Klimatizace na pracovišti

Pokud je na pracovišti klimatizace, platí, že rozdíl vnějších a vnitřizních klimatiovaných teplot, který by zpravidla neměl překročit 5 - 6 °C, a to z toho důvodu, že v případě větších teplotních rozdílů může u osob, které jsou náchylnější či mají slabší imunitu, při přechodu mezi jednotlivými prostředími dojít k nachlazení.

Potřebujete pomoci se lépe orientovat ve Vašich právech?
Kontaktujte naši advokátní kancelář!

PDF Zaujala vás tato novinka? Stáhněte si ji ve formátu PDF zde!

Publikováno: 11.08.2018  |  Autor: Mgr. Jaroslav Erhard

 

              


Máte zájem o naše advokátní služby?
Napište nám!

Vaše jméno: *
Předmět zprávy: *
Váš telefon: *
Váš e-mail:

Napište zprávu: *


Pole označená * jsou povinná.

Advokátní novinky

Držba - co je to?

Co znamená držba řádná, pravá a poctivá?

Jak odevzdat byt po skončení nájmu?

Pozor na to, kdy byt vracíte.

Všechny novinky »