Telefon - právní služby +420 377 224 205 Mobil - právní služby +420 723 878 058
Úvod » Advokátní novinky » Jaké jsou nároky cestujících při zpoždění odletu?

Jaké jsou nároky cestujících při zpoždění odletu?

Letadlem je to rychlejší

Žijeme v uspěchané době, kdy se mnoho lidí řídí heslem „čas jsou peníze“, a proto letecká doprava je pro někoho jasnou volbou. Statistiky řadí tento druh dopravy stále mezi nejbezpečnější a nejrychlejší. Ovšem i letadla mohou mít zpoždění a čekání na letišti není nic příjemného.

Co když letadlo neodletí včas?

Cestující bývá, jako každý spotřebitel, tou slabší stranou. Česká republika je členem Evropské unie, proto platí zásada nadřazenosti evropského práva nad právem českým. Evropské právo se snaží nabídnout cestujícím velmi vysokou úroveň ochrany, a to nejen na letištích v rámci Evropské unie, ale i na cestách do Evropské unie za předpokladu, že letecká společnost je tzv. dopravcem Společenství. Zcela klíčovým právním předpisem je zde nařízení (EHS) č. 295/91.

Nároky cestujících

V případě, že je odlet zpožděn a jsou splněny podmínky dle nařízení (EHS) č. 295/91, musí letecký dopravce zajistit pro cestující informace o jejich právech, zejména ohledně náhrady škody a pomoci. Cestující má dále nárok na poskytnutí péče, jako je strava a občerstvení v přiměřeném rozsahu, ubytování v hotelu s přepravou a možnost si zdarma zatelefonovat. Dle judikatury Soudního dvora EU je cestujícím v některých případech přiznáno i právo na finanční náhradu škody (od 250 € a více). Nutnost mít vše náležitě a řádně zdokladováno pro případný spor, je zcela nezbytné.

Potřebujete pomoci se lépe orientovat ve Vašich právech?
Kontaktujte naši advokátní kancelář!

PDF Zaujala vás tato novinka? Stáhněte si ji ve formátu PDF zde!

Publikováno: 22.01.2015  |  Autor: Mgr. Ing. Dušan Kopřiva

 

              


Máte zájem o naše advokátní služby?
Napište nám!

Vaše jméno: *
Předmět zprávy: *
Váš telefon: *
Váš e-mail:

Napište zprávu: *


Pole označená * jsou povinná.

Advokátní novinky

Držba - co je to?

Co znamená držba řádná, pravá a poctivá?

Jak odevzdat byt po skončení nájmu?

Pozor na to, kdy byt vracíte.

Všechny novinky »