Telefon - právní služby +420 377 224 205 Mobil - právní služby +420 723 878 058
Úvod » Advokátní novinky » Jaká jsou nová manželská majetková práva?

Jaká jsou nová manželská majetková práva?

Výplata manžela je nově věc veřejná!

Nová právní úprava dává manželům právo na informace o tom, jaké má druhý manžel příjmy, jaký je vůbec stav jeho jmění a jaké všechny pracovní či jiné činnosti vykonává a plánuje do budoucna realizovat. Pokud tedy druhému manželovi odmítnete sdělit informace o svém majetku, může to skončit i žalobou u soudu.

Tyto případy mají mnohdy zásadní význam zejména v předrozvodových fázích manželství a také leckdy ovlivňují spory o vypořádání společného majetku.

Ochrana před špatným rozhodnutím manžela

Podle nového zákoníku jednání jednoho z manželů navenek ovlivňuje osud i toho druhého. V případě, že uzavíráte smlouvu s cizí osobou, zavazujete tím rovněž i vašeho partnera. Nový zákoník posilňuje ochranu jednoho manžela před negativním jednáním toho druhého. Nově tedy můžete navrhnout u soudu, aby vůči vám vyloučil důsledky budoucího jednání vašeho protějšku.

Za předpokladu, že už spolu více jako půl roku jako manželé nežijete, nehrozí již, že bez vašeho souhlasu – například s uzavřením smlouvy o úvěru – budete vázáni chováním manžela. V případě nepřevzetí dluhu oběma manžely tak zůstává závazek spojen toliko s osobou, která smlouvu uzavřela.

Společné podnikání

Novinkou NOZ je zavedení pojmu rodinný závod. Za ten se považuje závod, ve kterém společně pracují oba manželé a nebo alespoň s jedním z nich i jejich příbuzní až do třetího stupně a nebo osoby s manžely sešvagřené až do druhého stupně.

Základním principem rodinného závodu je právo zúčastněných členů rodiny podílet se na zisku, na věcech z něj nabytých jakož i na přírůstcích závodu. Podíly jednotlivých členů rodiny však nemusí být stejné. Měly by se odvíjet od druhu a množství vykonávané práce. Zásadní rozhodnutí je pak možné učinit pouze tehdy, pokud ho odsouhlasí většina z rodiny, která na závodu participuje.

Potřebujete pomoci se lépe orientovat ve Vašich právech?
Kontaktujte naši advokátní kancelář!

PDF Zaujala vás tato novinka? Stáhněte si ji ve formátu PDF zde!

Publikováno: 21.10.2014  |  Autor: Mgr. Matúš Kočiš

 

              


Máte zájem o naše advokátní služby?
Napište nám!

Vaše jméno: *
Předmět zprávy: *
Váš telefon: *
Váš e-mail:

Napište zprávu: *


Pole označená * jsou povinná.

Advokátní novinky

Držba - co je to?

Co znamená držba řádná, pravá a poctivá?

Jak odevzdat byt po skončení nájmu?

Pozor na to, kdy byt vracíte.

Všechny novinky »